AI-politik for marketingteamet: Sådan laver I regler for AI (med skabelon)

De fleste marketingfolk bruger allerede ChatGPT, Claude eller Copilot hver dag. Spørgsmålet er, om de gør det på en måde, virksomheden kan stå inde for….


Læsetid: 6 minutter


De fleste marketingfolk bruger allerede ChatGPT, Claude eller Copilot hver dag. Spørgsmålet er, om de gør det på en måde, virksomheden kan stå inde for. En kort AI-politik giver medarbejderne frihed til at bruge AI og virksomheden ro i maven. Her er, hvad den skal indeholde, og en skabelon I kan tage udgangspunkt i.

Det korte svar

  • En AI-politik behøver ikke være lang. En side, som alle forstår, er bedre end ti sider, ingen læser.
  • Det vigtigste er data: hvad må lægges ind i AI, og i hvilke værktøjer?
  • Brug erhvervskonti med databehandleraftale, ikke private gratis-konti.
  • Et menneske har altid ansvaret for det, der bliver udgivet, også når AI har skrevet det.
  • AI-forordningen forventer, at virksomheder hjælper medarbejderne med at forstå de AI-værktøjer, de bruger.

Hvorfor marketingteamet har brug for en AI-politik

Uden regler træffer hver medarbejder sine egne valg. Én bruger sin private ChatGPT-konto til kundeopgaver, en anden kopierer et udkast til en kontrakt ind for at få det forkortet, og en tredje udgiver AI-billeder uden at mærke dem. Ingen af dem gør det i ond tro, men tilsammen kan det give problemer med GDPR, fortrolighed, ophavsret og tillid.

En AI-politik løser det ved at gøre det klart, hvad der er i orden. Den skal ikke bremse brugen af AI, men gøre det trygt at bruge det mere.

AI-forordningen og kravet om AI-kompetencer

EU’s AI-forordning har siden 2. februar 2025 haft en regel om AI-kompetencer i artikel 4. Med ændringerne fra EU’s digitale omnibus i 2026 er kravet blevet blødere: Virksomheder skal støtte, at medarbejderne udvikler den nødvendige forståelse, men der er ikke et fast niveau, hver enkelt skal leve op til. En AI-politik og en kort introduktion til værktøjerne er en enkel måde at vise, at I tager det alvorligt.

Hvad må I lægge ind i AI?

Det er her, de fleste fejl sker. Vi anbefaler at dele data op i tre farver, så reglerne er lette at huske i en travl hverdag.

Illustration af en AI-politik i tre farver: grøn for offentlig information, gul for interne data i godkendte værktøjer og rød for adgangskoder og følsomme data (A.I. genereret)
Tre farver gør det let for medarbejderne at vide, hvad der må lægges ind i AI. (Illustration: A.I. genereret)
FarveEksemplerRegel
GrønOffentlige oplysninger, egne udgivne tekster, generelle idéer, søgeordMå bruges i alle godkendte værktøjer
GulKundebriefs, interne strategier, kampagnetal, udkast til tekster for kunderKun i værktøjer med erhvervskonto og databehandleraftale. Fjern navne og andre persondata, hvor det er muligt
RødAdgangskoder og API-nøgler, helbredsoplysninger, CPR-numre, fortrolige kontrakter, lister med kunders persondataMå aldrig lægges ind i AI-værktøjer

De seks emner, politikken skal dække

1. Godkendte værktøjer

Skriv, hvilke AI-værktøjer medarbejderne må bruge, og at det skal være via virksomhedens konto. Erhvervsplanerne hos fx OpenAI, Anthropic og Microsoft bruger som udgangspunkt ikke jeres data til at træne modellerne, og I kan styre brugere og adgange.

2. Data og fortrolighed

Brug de tre farver ovenfor. Nævn også, at kundernes data kun må bruges, hvis det er i tråd med jeres aftale med kunden. Vi har selv opdateret vores handelsbetingelser, så de beskriver, hvordan vi bruger AI i kundeopgaver.

3. Kvalitet og faktatjek

AI kan finde på tal, kilder og citater, der lyder rigtige. Alt, hvad der udgives, skal læses igennem af en medarbejder, og tal og påstande skal tjekkes. Det er også det, Google lægger vægt på. Læs mere om AI-genereret indhold og SEO.

4. Mærkning af AI-indhold

Besløt, hvornår I mærker indhold som AI-genereret. AI-forordningen kræver, at realistiske deepfakes af personer, steder eller begivenheder bliver mærket, og flere platforme kræver det også. Hos Webto mærker vi alle AI-genererede billeder tydeligt med ”A.I. genereret” på billedet, i alt-teksten og i billedteksten.

5. Ophavsret og rigtige personer

Rent AI-genereret materiale er ifølge Kulturministeriets ekspertgruppe som udgangspunkt ikke beskyttet af ophavsret, fordi ophavsmanden skal være et menneske. Brug aldrig AI til at efterligne rigtige personer, kunder eller medarbejdere uden deres samtykke, og lad være med at bede AI om at kopiere andres værker eller stil tæt.

6. Ansvar og opdatering

Udpeg en ansvarlig for politikken, og gennemgå den mindst en gang om året. AI-værktøjer og regler ændrer sig hurtigt, og en politik fra i fjor kan allerede være forældet.

Skabelon: AI-politik for marketingteamet

Kopiér skabelonen, tilpas den til jeres virksomhed, og gennemgå den med teamet.

Skabelon til kopiering

Formål: Vi bruger AI til at arbejde hurtigere og bedre. Politikken sikrer, at vi gør det trygt for kunder, medarbejdere og virksomheden.

Værktøjer: Vi bruger [fx ChatGPT Business, Claude Team og Microsoft Copilot] via virksomhedens konti. Private konti og gratis-versioner må ikke bruges til arbejde.

Data: Grønne data må bruges frit. Gule data må kun bruges i godkendte værktøjer og uden personnavne, hvor det er muligt. Røde data må aldrig lægges ind i AI.

Kvalitet: Alt, der udgives, er læst og godkendt af en medarbejder. Tal, kilder og citater tjekkes altid.

Mærkning: AI-genererede billeder og videoer mærkes [fx med ”A.I. genereret”]. Realistiske billeder af personer, der ikke findes, eller situationer, der ikke er sket, mærkes altid.

Personer og ophavsret: Vi efterligner aldrig rigtige personer uden skriftligt samtykke og kopierer ikke andres værker eller stil.

Kunder: Kundedata bruges kun i tråd med vores aftale med kunden.

Ansvar: [Navn og titel] er ansvarlig for politikken, som gennemgås hvert år i [måned]. Er du i tvivl, så spørg før du bruger AI.

Webtos erfaring

Alle hos os arbejder med AI hver dag, og det, der virker bedst, er få og klare regler. De fleste spørgsmål handler om data: ”Må jeg lægge den her fil ind?”. Når svaret kan findes i én tabel, bliver reglerne faktisk brugt.

Vil I i gang med AI i markedsføringen, så se vores praktiske guide til ChatGPT og anden AI i markedsføring. Arbejder I med kundedata, så læs også om AI-automatisering og GDPR.

Vil I have hjælp til at bruge AI trygt i virksomheden?

Vi hjælper med at vælge værktøjer, sætte rammer op og automatisere de opgaver, hvor AI giver mest.

”En god AI-politik handler ikke om at sige nej. Den handler om at gøre det så tydeligt, hvad der er i orden, at alle tør bruge AI mere.”

Ofte stillede spørgsmål

Ja, hvis medarbejderne bruger AI i arbejdet. Den kan være på en enkelt side, men den skal gøre det klart, hvilke værktøjer der må bruges, og hvilke data der må lægges ind.

Nej, ikke direkte. Men forordningen forventer, at virksomheder støtter medarbejdernes forståelse af de AI-værktøjer, de bruger. En AI-politik er en enkel måde at gøre det på.

Kun hvis det sker via en erhvervskonto med databehandleraftale, og hvis det er i tråd med jeres aftale med kunden. Fjern navne og andre persondata, hvor det er muligt, og læg aldrig følsomme oplysninger ind.

Almindelige marketingtekster, som en medarbejder har gennemgået, skal som udgangspunkt ikke mærkes efter AI-forordningen. Realistiske AI-billeder og -videoer af personer eller begivenheder skal mærkes, og flere platforme kræver det også.

Mindst en gang om året, og når I tager nye værktøjer i brug. Reglerne og værktøjerne ændrer sig hurtigt.

Du er velkommen til at læse mere i nogle af vores andre blogindlæg

Del dette:

Fik du læst disse?

  • Illustration af AI-forordningens fire risikoniveauer: forbudt, højrisiko, gennemsigtighed og minimal risiko med eksempler (A.I. genereret)

    AI-forordningen for små og mellemstore virksomheder: Det skal I vide

    Af: Jannick Jensen • 29/10/2026
    EU’s AI-forordning bliver ofte omtalt, som om den kun handler om tech-giganter. Men den gælder også for den lille virksomhed, der bruger ChatGPT til marketing…
  • Illustration med fire spørgsmål før udgivelse af AI-billeder: ser det ægte ud, viser det en rigtig person, ligner det produktet, og kopierer det andres værk (A.I. genereret)

    AI-billeder og -video i markedsføring: Mærkning, ophavsret og rigtige personer

    Af: Jannick Jensen • 28/10/2026
    AI kan lave produktbilleder, kampagnevisuals og videoer på få minutter. Det sparer tid og penge, men det rejser også nye spørgsmål: Skal billederne mærkes? Hvem…
  • Illustration af fire slags AI-udgifter: abonnementer, API-forbrug, drift samt menneskers tid til opsætning og kontrol (A.I. genereret)

    Hvad koster AI i drift? Abonnementer, API-forbrug og skjulte udgifter

    Af: Jannick Jensen • 26/10/2026
    Hvad koster det egentlig at bruge AI i virksomheden? Svaret er sjældent ét tal. Der er abonnementer til medarbejderne, forbrug, når jeres systemer bruger AI,…