Sjællands Bilauktion – Case

Auktionsplatform til Sjællands Bilauktion.

Auktionsplatform til biler.

Webto har leveret en omfattende webløsning til Sjællands Bilauktion, der har transformeret deres online auktionsplatform. Ved at udvikle og implementere en skræddersyet løsning har vi givet Sjællands Bilauktion mulighed for at præsentere deres biler på en professionel og attraktiv måde og vækste deres B2B salg online.

Projektleder:

– Jannik Vinther-Jensen

Vi udnytter moderne værktøjer og programmeringssprog til at skabe skræddersyede løsninger, der imødekommer vores kunders specifikke behov og mål.:

  • TYPO3
  • Bootstrap.js

Auktionsoplevelsen i fokus.

Den nye auktionsplatform omfatter avancerede administrationsværktøjer til online auktioner, der sikrer en effektiv og problemfri auktionsproces for både sælgere og købere. Vi har også integreret funktioner til visning af auktioner på storskærm, hvilket skaber en spændende og engagerende oplevelse for deltagerne. Derudover har vi sikret en sømløs synkronisering af auktionskataloger fra eksterne systemer, hvilket sikrer opdaterede og nøjagtige oplysninger for alle involverede parter.

Gennem et administrativt CMS har Sjællands Bilauktion haft en enkel og effektiv måde at styre deres katalog af biler. CMS’et giver dem mulighed for nemt at oprette og redigere biler, tilføje detaljerede beskrivelser, billeder og andre relevante oplysninger. Med et intuitivt og brugervenligt interface kan de nemt organisere bilerne i forskellige kategorier og sørg for, at kataloget altid er opdateret.

Webto har også bidraget til at styrke Sjællands Bilauktions brand med et professionelt fotoshoot og videoproduktion. Resultatet er en imponerende webløsning, der opfylder behovene for B2B auktioner for bilforhandlere og positionerer Sjællands Bilauktion som førende inden for branchen.

Lad os hjælpe dig med at nå dine mål i en digital verden.

Vores mission er at hjælpe vores kunder med at nå deres forretningsmål ved at tilbyde dem de bedste løsninger inden for udvikling og design.

Se flere cases.

Opdag vores udvalg af cases for at få et indblik i vores arbejde og finde inspiration til dit kommende webprojekt.