Benytter du kunstig intelligens i din markedsføring?

Det er efterhånden blevet uundgåeligt at bruge A.I. i sin markedsføring, hvis man vil følge med. Nogle af de mest væsentlige årsager til denne adoption…


Læsetid: 6 minutter


Det er efterhånden blevet uundgåeligt at bruge A.I. i sin markedsføring, hvis man vil følge med. Nogle af de mest væsentlige årsager til denne adoption af kunstig intelligens er fordi kunstig intelligens, gør det muligt at analysere kundernes adfærd og interagere med kunder helt automatisk. Samt at skære ned på tidsforbruget på opgaver markant.

Key takeaways:

  • A.I er kommet for at blive – Fremtidens redskab
  • A.I er i konstant og gradvist hurtigere udvikling
  • Flere virksomheder bruger A.I markedsføring end ikke
  • Personliggør din A.I markedsføring – Det foretrækker kunderne
  • Google er designet til stemmestyring af Google home – Brug det
  • A.I. kan lave mere end bare at give dig tekst – Og du kan automatisere det

A.I – Kunstig intelligens på dit website

Et eksempel kunne være chatbotten. En computerdrevet chatbot kan f.eks. implementeres på en hjemmeside eller på sociale medier, hvor en robot svarer på kundernes spørgsmål.

Botten benytter data fra disse samtaler til løbende at forbedre sin interaktion med kunderne ved at lære igennem egne erfaringer. Botten kan ydermere interagere med kunderne som var den en virkelig person.

Besvare spørgsmål med menneskelige ord og vendinger, så kunden tror den snakker med et menneske og ikke en robot. Det er både meget smart, og lidt underligt.

For virksomheder kan det dog være en stor hjælp. Dette kan også hjælpe virksomhederne til at have kundesupport 24/7 for de mest hyppige spørgsmål.

A.I Markedsføring – Kunstig intelligens i din markedsføring

Virksomheder i Amerika især, men også danske virksomheder, er begyndt at benytte forskellige A.I værktøjer til deres markedsføring.

Synthesia.io – A.I videomarkedsføring

A.I til markedsføring udvikler sig hele tiden. Blandt andet i form af videoerne der startede som en TikTok trend. Hvor man, ved hjælp af Syntesia.io kan lave en kort video hvor en A.I læser din tekst højt.

Personliggørelse af markedsføringen

Data viser at der er stigende tendenser for, at de fleste kunder foretrækker personlig markedsføring. Kunderne er mere tilbøjelige til at finde en reklame tillokkende hvis den tilbyder en form for personlig oplevelse.

Et eksempel herpå er e-mail markedsføring. Mange virksomheder benytter automatiske og personliggjorte nyhedsflows, som benytter personlige kundeoplysninger, som navn, fødselsdato, alder m.m. både til at segmentere kundegrupper og til at personliggøre e-mails.

Op mod 90% af kunderne foretrækker mails som er personliggjorte. E-mails som snakker til dem direkte, som f.eks. siger ’Hej Mette, tillykke med fødselsdagen’. Med Personliggjort automatisering er der stor mulighed for at skabe loyale kunder.

Lad kunderne føle sig særlige

Med landingssider der siger tak for ordren med navn, efter at kunden har udfyldt en en ordre med navn, får du en slags nærhed med dine kunder.  Hvis du her udover tilrettelægger flere slags kæder af nyhedsmail, alt efter hvilken kunde du har.

F.eks. En dametøjs kunde, en herretøjs kunde eller en sportstøjskunde. Sikre du dig større chance for at være relevant og chance for a skabe et mere personligt og relevantforhold til din kunde igennem dine mails.

Stemmesøgning

For nogle år siden, bestod SEO næsten udelukkende af forholdet mellem søgeord og søgemaskine. I dag, er der flere og flere faktorer som påvirker SEO, og en af disse nye facetter er ’stemmesøgning’.

Det er mindre udbredt i Danmark end andre lande, men det er et spørgsmål om tid før du sidder med Siri i baglommen og hyggesnakker som om I har kendt hinanden i årevis og før du ved af det, så har du en ny vaskemaskine. Det er ikke nødvendigvis helt rigtigt, men det er den vej det går.

Flere og flere virksomheder har fået øjnene op for Voice Search og optimerer nu på data til både søgemaskinen og til stemmesøgning.

Måden vi snakker til Google på, og hvilke ord vi bruger i søgemaskinen, er forskelligt. Derfor er der forskel på tilgangen til arbejdet med de to platforme.

Stemmesøgning er endnu ikke almindeligt at bruge til shopping endnu i Danmark, men i USA er der de sidste par år stor stigning i brugen af stemmesøgning.

Google home lærer dansk

Google home er efterhånden begyndt at blive god til dansk. “First Movers” Er allerede begyndt at tilføje deres indkøbsseddel, eller til partneren der er ude at handle.

Direkte til deres mobil eller andet smartprodukt, ved hjælp af stemmestyring af Google Home.

ChatGPT lancerer deres egen søgemaskine

ChatGPT har været ude i 2024 og annoncere at de går i direkte konkurrence med Google, med en funktion, hvor du kan søge, ligesom du kan på Bing og Google, direkte i din ChatGPT app, som vil kunne lære dine præferencer og komme med særlige anbefalinger til dig, som dens betroede “ven”.

A.I. kan meget mere end bare at skrive tekst – og du kan automatisere det hele

Når man taler om kunstig intelligens i dag, tænker de fleste hurtigt på tekstgenerering – nyhedsbreve, blogindlæg, produktbeskrivelser. Men virkeligheden er langt bredere. Moderne A.I.-værktøjer kan analysere data, forstå kontekst, reagere på brugeradfærd og tage kvalificerede beslutninger i realtid. Og det bedste? Du kan automatisere det hele.

Ved at kombinere A.I. med et automatiseringsværktøj så som Make, kan du skabe workflows, hvor A.I. ikke blot producerer indhold, men agerer som en aktiv del af din digitale forretning. Her er nogle eksempler på, hvad du kan automatisere med A.I.:

  • Kundereaktioner i realtid: Når en bruger indsender en formular eller stiller et spørgsmål, kan A.I. analysere henvendelsen og sende et personligt, relevant svar med det samme – uden menneskelig indblanding.

  • Dataanalyse og opsummering: AI kan overvåge og analysere kundedata, feedback eller salgsstatistikker og levere overskuelige rapporter, der automatisk lander i din indbakke.

  • Intelligent indholdsgenerering: Forestil dig at dit nyhedsbrev, dine SoMe-opslag eller produkttekster bliver opdateret automatisk baseret på ny data eller trends – alt sammen drevet af AI og distribueret via Make.

  • Kreativ produktion: Billeder, videoidéer, voiceovers og endda TikTok-manuskripter kan skabes med AI og skubbes ud via automatiserede flows – klar til godkendelse eller direkte udgivelse.

  • Automatiseret oversættelse og lokalisering: AI kan oversætte og tilpasse dit indhold til forskellige sprog og kulturer – perfekt til webshops med internationale kunder.
  • Intelligent lagerstyring og produktanbefalinger: AI kan overvåge dit lager og forudsige efterspørgsel baseret på trends, sæson og historik – og anbefale relevante produkter til kunderne i realtid.
  • Udkast til kontrakter, tilbud og dokumenter: AI kan analysere dine tidligere dokumenter og automatisk oprette nye skabeloner og forslag, så du sparer tid og sikrer ensartet kvalitet.
  • Sociale medier og indholdsplanlægning: Få automatiseret idéer, tekster og hashtags til dine opslag, endda ud fra indhold du har lavet på din hjemmeside og lad Make sørge for, at de bliver planlagt og postet på tværs af platforme.
  • Fakturering og bogføringskladder: Få AI til at læse og forstå fakturaer og kvitteringer, og sende dem videre korrekt klassificeret til dit økonomisystem via Make.
  • Leadkvalificering og segmentering: Når nye leads kommer ind via din hjemmeside, kan AI analysere deres interesse og demografi og automatisk tildele dem en kategori og et passende marketingflow.

Det handler ikke kun om at spare tid – det handler om at bruge teknologi til at skabe smartere, responsive og mere målrettede digitale oplevelser. Med Make og AI kombineret har du ikke bare en assistent – du har en digital kollega, der aldrig sover og konstant optimerer din indsats.

Ønsker du at benytte personliggjort markedsføring og kunstig intelligens?

Vi har stor erfaring med personliggjort automatisering, og vi vil derfor gerne tilbyde dig muligheden for at bruge det til at styrke din virksomheds online tilstedeværelse. Mød vores SEM specialist og hør mere i dag.

Du er velkommen til at læse mere i nogle af vores andre blogindlæg

Del dette:

Fik du læst disse?

  • Webto Slagelse logo

    I rangerer jo ikke engang selv på SEO Slagelse

    Af: Jannick Jensen • 04/08/2025
    Til et kundemøde fik vi denne bemærkning, og vi måtte indrømme, at den stak lidt.
  • Automatisk opdatering af produkttekster - Endeligt resultat vises på laptop skærm

    Sådan sparer du tid når du arbejder med din webshop

    Af: Jannick Jensen • 21/07/2025
    Opdag hvordan funktioner, plugins og automation kan forenkle driften af din hobby webshop. Automatiser processer, øg effektiviteten og forbedr kundeoplevelsen.
  • ChatGPT og AI i markedsføring

    Sådan bruger du GPT’s i din markedsføring

    Af: Jannick Jensen • 21/07/2025
    Ved at integrere den nyeste kunstige intelligens, leveret af OpenAI, giver denne GPT dig værktøjerne til at optimere din SEO, perfektionere dine Ads strategier, og…